Ako spoznať podvodnú pôžičku

Pôžičiek je na trhu veľa. Ako spoznať, že nejde o podvod? Najväčšiu istotu máte u bankových produktov. Na tie ale mnoho ľudí skrátka nedosiahne. Potom nezostáva, než to skúsiť inde. Buďte ale obozretní, aby ste nenaleteli nečestným praktikám.

Dajte na referencie

Vždy si vyhľadajte dostatok referencií o danej spoločnosti a ponuke. Na internete ich nájdete veľa. Skúste aj diskusné fóra a získajte potrebné informácie. Väčšinou stačí zadať do vyhľadávača názov poskytovateľa pôžičky. Ak si nie ste istí, zavolajte na uvedené kontaktné telefónne číslo, aby ste si overili, že nie je fiktívne.

Nedôveryhodný poskytovateľ aj web

Častým znakom typické podvodné pôžičky je to, že v pozadí nestojí firma ale fyzická osoba. Veľakrát ide o amatérske stránky. Niekedy nájdete v schránke letáčiky, podomácky vyrobené. Výnimkou nie sú ani pravopisné chyby. Na takéto ponuky rozhodne nereagujte.

Poplatky dopredu

Neplaťte žiadne poplatky dopredu za požičanie peňazí. Ak už po vás niekto niečo také požaduje, nejedná sa o serióznu spoločnosť. Výnimkou môže byť symbolický poplatok v maximálnej výške niekoľkých Eur, ktorý slúži na overenie identity a účtu u rýchlych online pôžičiek. Častou praktikou sú spoplatnená telefónne čísla. Väčšinou začínajú číslicou 9. Hovor na toto číslo môže byť podmienkou získania úveru. Žiadny ale nezískate, len zaplatíte veľkú sumu za telefón.

Vysoké úroky a neprehľadné zmluvy

Nepoctivé firmy požičiavajú peniaze s naozaj vysokými úrokmi. Niekedy sú úroky relatívne nízke, ale na rôznych poplatkoch zaplatíte ďaleko viac. Potreba je tiež dôkladne si preštudovať zmluvu. Ak je naozaj zložitá a neprehľadná, alebo na vás niekto s podpisom tlačí, radšej sa poobzerajte inde.