Čo robiť v dlhovej pasci
Máte jednu alebo viac pôžičiek a nezvládate je splácať? Dostali ste sa do problémov a hrozí vám exekúcia? Ak svoje dlhy nemáte pod kontrolou, máte najatý rodinný rozpočet a neviete, čo ďalej, rozhodne nezatvárajte pred situáciou oči, to vám v ničom nepomôže. Ako si pomôcť a dostať sa z pasce dlhov?

Nezľahčujte situáciu

Akonáhle budete pred problémom zatvárať oči a robiť, že neexistuje, možno na chvíľu zmizne, ale potom sa objaví ešte v horšej podobe. Pred dlhy neutečiete. Neprehliadajte teda upomienky od veriteľov, berte ich vážne a problémy neoddalujte. Spolupracujte s veriteľmi a snažte sa vymyslieť nejaké riešenie alebo aspoň oddialenie splátok. Veritelia vám mnohokrát niekedy v ústrety, samozrejme za patričné poplatky.

Neberte si ďalšie pôžičky

Riešiť pôžičku ďalšou pôžičkou je veľký nešvár, ku ktorému sa mnoho ľudí v zúfalstve uchýli. Pomôžete si tak ale len na chvíľu. Dostať sa do reťazca pôžičiek potom nie je nič zložitého a za chvíľu už nebudete mať, kto by vám požičal.

Snažte sa zvýšiť svoje príjmy

Urobte všetko pre to, aby ste mali vyššie príjmy a vďaka tomu aj z čoho pôžičky lepšie splatiť. Môžete si nájsť lepšie platenú prácu, požiadať o zvýšenie platu, nájsť si druhú prácu alebo brigádu, či využiť svoje schopnosti k tomu, aby ste si nejako privyrobili.

Znížte výdavky

Obmedzte výdavky na nutné minimum. Ak vám hrozí exekúcia, nemusíte mať napríklad televíziu s množstvom programov alebo drahý mobilný tarif. Miesto kupovania jedla si pripravte desiaty doma, kam môžete, choďte pešo, nákupy oblečenia a topánok určite tiež počkajú.

Refinancovanie úverov

Úvery môžete refinancovať ich presunutím do inej banky. Získate tak výhodnejšie podmienky a viac času na ich splatenie.

Osobný bankrot ako posledné riešenie

Ak už naozaj nezvládate splácať a exekútori klopú na dvere, vyhláste osobný bankrot. Podmienkou je určitý stály príjem a tiež dlhy u viac ako jedného veriteľa. Po dobu niekoľkých rokov budete žiť s minimálnou čiastkou pre životne nevyhnutné výdavky a zvyšok pôjde na splácanie dlhov.