Tipy ako získať vyšší plat

V dobe, keď počítate každé euro, máte niekoľko možností. Môžete napríklad zmeniť zamestnanie alebo si nájsť večernú brigádu, potom sa ale radšej rozlúčte so spánkom. Ak sa rozhodnete a naberiete odvahu na požiadanie o vyšší plat, mali by ste tiež vedieť, že Vás z biedy nevytrhne. Väčšinou sa totiž jedná o menšie percentuálne čiastky, ktoré sú výhodné z dlhodobého hľadiska. Tak čo, ideme na to?

Správny čas, správne miesto

Rozhodne si nepýtajte viac, pokiaľ Vaša firma zažíva existenčnú krízu. Peniaze sa v tom čase šetria a určite zastihnete šéfa v tej najhoršej možnej nálade. Ćo sa týka miesta, dohodnite si stretnutie so šéfom v kanceláriii, medzi štyrmi očami. Keď ho stretnete len tak na chodbe a vybafnete naňho svoje požiadavky, skôr Vás odmietne, hlavne ak budú kolegovia všade navôkol.

Premyslite si všetko dopredu

Skúste si predstaviť Váš rozhovor, vymenujte si argumenty, ktoré môžete použiť a ktoré naopak určite nie. Je možné, že sa Vás bude šéf snažiť presvedčiť, že ste na tom dobre a zvýšenie platu nepotrebujete. Predstavte si dopredu všetky možné situácie a buďte na ne čo najlepšie pripravený, odpovedajte s rozmyslom a nikdy nezvyšujte hlas.

Presné číslo majte v hlave

Určite si v predstihu, pod akú sumu či percento nepôjdete. Zvážte, či si to firma môže dovoliť a či nie je od Vás drzé žiadať príliš v nevhodnej dobe. Šéfovi predostrite svoje požiadavky presne a vecne. Najprv povedzte vyššie číslo, zrejme sa zhodnete na nižšom, ale začať od minima, ktoré by ste chceli, nie je dobrý nápad. Skúste si porovnať Váš súčasný plat s priemerným platom na Vašej pozícii, to môže byť zvýšenie, ktoré šéf neodmietne.

Keď nie dnes, tak kedy?

Ak sa stretávate s negatívnym prístupom a už je Vám jasné, že Vám nepridajú, otvorene sa spýtajte, kedy je vhodné stretnúť sa znova. Neustupujte predčasne, trpezlivosť ruže prináša. Navrhnite iné možnosti ako si zarobiť, priberte si ďalšie úlohy k svojej súčasnej pozícii. Ak ste ale skutočne podhodnotený a so šéfom nie je vôbec reč, popozerajte sa po lepších ponukách iných firiem.